Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme

Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme

Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme

Hayvancılık ülkemizde en fazla yapılan ve birçok aile için geçim kaynağı konumunda olan bir meslektir. Bu yüzden hayvancılık noktasında çeşitli bilgiler edinmek isteyen gelir sahipleri için sığırlarda yaş tayini ve yaş belirleme hakkında bilgi verdik. Sığır bakımı özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerde daha sık gözlenmekte olduğundan dolayı yaşına uygun usuller uygulamak gerekmektedir. Dolayısıyla bahsedeceğimiz ve her detayı öğrenebileceğiniz sığırlarda yaş tayini ve yaş belirleme konumuzu mutlaka okumanız gerekmektedir. Sığır bakımı hususunda tüm bilgileri hemen öğrenebilirsiniz.

Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme Nasıl Yapılır?

Sığırlarda yaş tayini ve yaş belirleme oldukça önemli bir konudur. Sığırın yaşı öğrenildikten sonra ne zaman kesileceği, ne kadar süre daha yavrulama yapabileceği ve diğer tüm detaylar hakkında fikir sahibi olunabilir. Eğer bir sığırın yaşını belirlemek istiyorsanız iki farklı seçenek sizleri bekliyor olacaktır. İlk olarak sığırların dişlerine bakarak yaş tayini yapılabilir. İkincisi ise; sığırların boynuzuna bakarak yaş belirleme yöntemidir. Sığır bakımı için önemli olan yaş kriteri bu iki farklı güvenilir yöntemle öğrenilebilir. Ancak yöntemleri kullanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer bu yöntemleri en iyi şekilde öğrenirseniz daha basit şekilde sığırlarda yaş tayini ve yaş belirleme yapabilirsiniz. Tüm detayları ile her iki yöntemi de anlatıp sizlerin yaş belirleme ya da yaş tayini konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Dişlere Bakarak Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme

Dişlerin çıkış zamanlarına ve özelliklerine göre Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme yapabilirsiniz. İşte bu yöntemde dikkat edilecek noktalar:

6-8 Günlük Sığırlar: Henüz son kesici süt dişleri çıkmamıştır. 6 tane diğer kesici dişler çıkmıştır. Sığırın diş etlerine baktığınız zaman maviye yakın tonlardadır. Diş etleri bazı sığırlarda kırmızı renkte de olabilir. Diş etlerinin altında dişler gizlenmiş haldedir.

2 Haftalık Sığırlar: En başta çıkmayan son kesici süt dişleri çıkmaktadır. Diş etlerinin altında ön kesici dişler hariç diğer dişler gizlenmeye devam etmektedir.

3 Aylık Sığırlar: Bu gruptaki sığırların dişlerine baktığınız zaman diş yayı çevresinde son kesici dişleri görürsünüz.

1 Yaşında Sığırlar: Sığırın ağzındaki diş kökleri ortaya çıkmaktadır.

2 Yaşında Sığırlar: Ön bölgede artık kalıcı dişler kendisini göstermeye başlar.

3 Yaşında Sığırlar: Orta bölgede kalıcı dişleri görebilirsiniz.

4 Yaşında Sığırlar: Saydığınız zaman 6 tane kalıcı ve kesici diş olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Sığırların diş gelişiminin tamamlanması ise 15 yaş itibari ile gerçekleşmektedir.

Boynuzlara Bakarak Sığırlarda Yaş Tayini ve Yaş Belirleme

Sığırlarda yaş tayini ve yaş belirleme noktasında ön plana çıkan detaylar arasında boynuzlar vardır. Boynuzlara bakarak sığırlara yaş tayini yapılabilir. Boynuzlarda bulunan halka sayısı ve doğuma kadar geçen süre eklendiği zaman sığırın gerçek yaşı hesaplanarak yaş tayini yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir