Soyu Tükenen Hayvanlar

nesli tükenen hayvanlar

Bilim adamları yaşadığımız evrenin yaklaşık olarak 13.7 milyar yaşında olarak belirlendiğini söylüyorlar. Dünyamız ise yine yaklaşık olarak 4.5 yaşında olarak belirleniyor. Yaşam koşullarının sağlanması ve bugünlere gelinmesi için belli bir takım noktalardan geçmemiz gerekiyordu. Gerek iklimsel gerekse de atmosferik olarak bugünkü konumda yer almayan ve son derece kaotik bir sistemde yer alan dünyamızın bu forma ulaşması milyarlarca yıl sürmüş. Öncelikle tek hücrelilerin sonrasında çok hücrelilerin türemesi, değişmesi ve gelişmesi ile pek çok yaşam formu hayatını sürdürmeyi başarmış. Biz de bu yazımızda milyarlarca yıl geçmişe sahip olan dünyamızda soyu tükenen hayvanlar hakkında bilgi verelim istedik.

Soyu Tükenen Hayvanlar Listesi

Dinozorlar: Konumuz soyu tükenen hayvanlar ise, akla gelecek olan ilk canlı elbette ki Dinozorlar olacaktır. Daha insanların yer yüzünde yer almadığı dönemde karasal bölgelerin neredeyse tamamında Dinozorlar yer alıyordu. Soylarının nasıl tükendiğine dair değişik teoriler söz konusu ise de, kabul gören teori uzaydan Meksika çevresine düşmüş büyük bir meteorun dünyada ve atmosferde olumsuz bir tahribat yarattığı, yoğun gaz ve toz partikülleri ile güneş ışığından yararlanamayan dünyanın buzul çağına girmesi ve yaklaşık olarak 25 kilogramın üstündeki tüm canlıların neslinin tükendiği teorisidir.

Soyu tükenen hayvanlar arasında bir diğer hayvan da Kafkas Bizonu’dur. 19. Yüzyıl sonlarında yanlış avlanma ve soyunun sürdürülememesi sonucu ile artık aramızda olmayan Kafkas Bizonu’nun fosilleri Denizli Acıpayam Dodurga kırsalında bulunan Keloğlan mağarasında görülebilir.

Pers Kaplanı: Turan Kaplanı ya da Hazar Kaplanı olarak da bilinen Pers Kaplanları Türkiye, Hazar Denizi, İran ve Afganistan bölgelerinde yaşamış bir türdür. Bengal Kaplanına benzeyen Pers Kaplanları vücut itibarı ile onlardan küçüktür. Pers Kaplanları da yine insanların yanlış avlanmaları sonucu soyu tükenen hayvanlar içerisinde yer almaktadır.

Nesli tükenen hayvanlar ile birlikte nesli tükenmekte olan hayvanlara da göz atabiliriz. Türkiye’de soyu tamamen tükenmiş olan Hubara Kuşu bu türlerden biridir. Kanarya Adaları, Kuzey Afrika, Pakistan ve Afganistan’da yaşayan Hubara Kuşu, etinin afrodizyak etkisinde olduğu inancı sebebi ile yine yanlış avlanma sonucu nesli tükenmek üzeredir. Uluslararası CITES sözleşmesi ile soyları koruma altına alınmıştır.

Pandalar: Nesli tükenmekte olan Pandalar en güzel doğa arkadaşlarıdır. Otçul ve etçil beslenen türleri bulunan Pandaların etçil olanlarının sayısı son derece azalmıştır. Himalayalar başta bulunmak üzere Asya’da yaklaşık olarak 2 binden az olduğu belirlenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti Pandaların manevi anavatanı olarak kendilerini göstermekte. Kör olarak doğan ve annelerinin dışkısı ile beslenen Pandaların bu bilgileri çok da yaygın değildir.

Soyu tükenen hayvanlar ile birlikte nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında Kelaynak Kuşu, Vaşaklar ve Tasmanya Kaplanı en önemli hayvanlar arasında yer almaktadır. Ne yazık ki insanoğlu doğa ile barışık yaşamayı beceremediği için içinde yaşayan canlılara da son derece kötü davranmış ve soylarının sona ermesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir