Yavru Kedi Nasıl Beslenir ?

yavru kedi nasıl beslenir

Yavru Kedi Nasıl Beslenir ?

“Annesi olmayan bir yavru kedi bulduğunuzda onu sahiplenmek ve bakmak istemeniz oldukça normal bir durum. Tek sıkıntılı nokta daha önce kedi sahipliği yapmış olmayan bir kişinin yavru bir kediye nasıl bakacak olduğunu bilmemesi. “ Yavru kedi nasıl beslenir ?” diye düşünüyorsanız bu yazımız tam sizlere göre.”

Yavru kedilerin tamamı anne sütüne muhtaçtır ve yalnızca annelerini emmeyi doğuştan gelen bir yetenek ile bilirler. Annesi olmayan yavru kediler için ise veterinerlerin özel olarak ürettiği biberonlar bulunmaktadır. Herhangi bir eczaneden insan bebekler için yapılmış olan biberonu alarak yavru bir kediyi beslemeniz mümkün değildir. Mutlaka veterinere başvurarak yada bir petshopa giderek bir adet yavru kedi biberonu almanız gerekmektedir.

Yavru kediye bu biberon ile süt içirirken dikkat etmeniz gereken nokta ise biberonu çok dik tutmamanız ve basınçlı bir şekilde kedinin ağzına püskürtmemenizdir. Bunun aksi durumlarda kedinin ciğerleri nefes alamayarak patlayabilir yada boğulabilir.

Yavru kedinizin bu dönemlerde oldukça fazla gazı oluşacaktır. Bunun sebebi vermiş olduğunuz süttür. Bunu aşmak için ise tıpkı insanlarda olduğu gibi karın bölgesine masaj yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Gaz çıkarımı yapamayan yavru kediler huysuzlaşır ve ev içinde bulunan koltuk gibi eşyaları sancı vesilesi ile tırmalayabilir. Eğer gaz çıkarımına yardımcı olursanız böyle bir durumla karşı karşıya kalma ihtimaliniz oldukça yüksek oranda azalacaktır.

Yavru kediniz dördüncü yada beşinci haftadan sonra verdiğiniz süte karşı pek istekli olmayabilir. Biberonu reddetmesi artık süt çağını geçtiği anlamına gelmektedir. Yavru kedi nasıl beslenir konusunda ikinci bir aşama artık sizleri bekliyor. Bu zaman zarfında artık kedinize özel olarak hazırlanmış konserve mamaları almaya başlayabilirsiniz. Bu konserve mamaları önüne döktüğünüzde yiyebiliyor ise bir sorun yok demektir. Fakat yemeye çalışıyor fakat parçalamayı yapamıyorsa bu noktada size bir görev daha düşüyor. Bu mamaları ya rende yardımı ile yada bıçak yardımı ile parçalamanız gerekmekte.

Böylelikle kolay birer lokma haline dönüşen besinleri kediniz kolaylıkla yiyebilir. Ayrıca bu durum sayesinde sindirim işlemi sırasında da kediniz rahatlayacak ve dışkısını kolaylıkla yapabilecektir. Büyük lokmaları parçalayamadan yutması durumunda ise bağırsak hastalıklarına karşı çaresiz kalacaktır. Ayrıca kabızlık sorunları baş gösterebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için mutlaka yavru kedinize bu mamaları parçalayarak vermelisiniz.  Daha detaylı bilgiler alarak gönül rahatlığı ile besleme yapmak için ise çevrenizde bulunan uzman bir veteriner hekime gidebilirsiniz.

Kediler pek çok cins olabileceği için beslenme alışkanlıklarında bazı farklılıklar olabilir. Yazımızın tamamı genel olarak bütün kedi türleri ile ilgilidir. Bazı türler bu yazı dışında kalabilirler. Riske girmeden ve kedinizin sağlığını tehlikeye atmadan besleme yapmak istiyorsanız uzmandan yardım almakta fayda vardır. Umuyoruz ki uzun yıllar dostluğunuz baki kalır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir