Yavru Köpek Nasıl Beslenir ?

yavru köpek bakımı

Yavru Köpek Nasıl Beslenir ?

Her insan muhakkak yavru köpek beslenerken endişeler taşır. Herhangi bir kötü sonucun kendisinden olması durumunda yaşayacağı vicdan azabı sebebiyle köpeğini en iyi şekilde beslemek ister. Fakat burada önemli olan nokta yetişkin köpeklerin beslenme konusunda pek sıkıntı yaşamaması iken, yavru köpeklerin beslenişinin çok önemli olduğudur. Henüz organlarının tam olarak büyümemiş olması, zaman içerisinde aldığı besinlere alışacak olması sebebiyle yavru köpeklerin beslenişi çok önemlidir.

Yavru köpeklerin tükettiği gıdalar mutlaka küçük boyutlu ve taneleri belirgin olmalıdır. Büyük parçalı gıdaları dişleri henüz tam gelişmediği için yemesi oldukça güç ve zordur. Köpeğiniz henüz yavruluk döneminden çıkmadı ise günde en az iki yada üç kez beslemeniz gerekmektedir. Tek bir besleme çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için ona yetmeyecektir. Beslediğiniz yavru köpeğiniz bir buçuk aylık olduktan sonra günde en az dört sefer beslemeniz gerekmektedir. Artık oyun çağında olduğu için oldukça hareketli zamanlar geçirecektir. Ve yeterli beslenmeyi sağlayamazsa hızlı bir kilo kaybı yaşayacaktır. Bu da yavru köpekler için oldukça tehlikeli bir durum teşkil eder.

Üç aylık olduktan sonra yavru köpekler için tekrar yeni bir beslenme düzeni oluşur. Artık altı aya kadar tekrar üç öğün olarak günlük gıda tüketimine ihtiyaç duyacaktır. Bunun sebebi üç aylıktan sonra iç organlarının daha faaliyetli ve yeterli şekilde çalışmasıdır. Bunun haricinde oyun çağını yavaş yavaş geride bırakmasıdır. Altı aylık olduktan sonra bir yaşına kadar artık genç ve dingin bir köpek olacağı için günde bir kez besleme yeterli olacaktır.  Vereceğiniz gıdaların mutlaka bakanlık onaylı olması gerekmekte. Yaş seviyesi arttıkça gıdaları çeşitlendirebilirsiniz.

Yavru köpekler bir buçuk aylık olana kadar vereceğiniz kuru mamaları su ile ıslatmanız çiğneme ve sindirimde kolaylık sağlayacaktır. Bundan sonra üç aylık olana kadar ise vereceğiniz kuru mamaları süt ile ıslatmanız kemik yapısının güçlenmesinde etkili olacaktır. İlk bir buçuk ay bu mamaları süt ile değilde su ile ıslatmanızın sebebi henüz organların tamamiyle gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Sütün aşırı gaz yaparak köpeği rahatsız edeceği endişesi ile ilk ay mamalar süt ile ıslatılarak verilmez.

Yavru köpek nasıl beslenir konusunda faydalı bir yazı olduğunu umuyoruz. Lakin her köpek cinsi için ayrı ayrı beslenme durumları mümkün olabiliyor. Bu çerçevede mutlaka beslenme programı almak için imkanınız var ise bir uzman veteriner ile görüşmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Bu sayede aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan gönül rahatlığı ile minik dostunuzu besleyebilirsiniz. Umarız ki uzun yıllar neşe içinde beraber yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir