Yavru Köpeklerin Tasma Eğitimi

yavru köpek tasma

Köpeklerde tasma kullanmak, yetişkin köpeklerin kontrol altında olmasını sağlayacağı gibi, insanların korkmasını da engelleyecektir. Bu durum yavrularda ise, yavru köpeklerin tasma eğitimi oldukça önemli bir konudur ve yavru yetişkinliğe ermeden bu eğitimin verilmesi gerekmektedir. Büyük şehirlerde kalabalık insan topluluğu ve araç trafiği içinde tasmayla bağlı olan yavrunun güvenli olmasını sağlayacaktır. Tasma aynı zamanda şehir dışında olan ve doğal çevrede olan yavruların da kaybolmasını ve güvende olmasını sağlar.

Yavru köpeklerin tasma eğitimi alma durumunda önce tasmayı istemez ve kabul etmezler. Yavruları tasmaya alıştırmak için de kısa süreli bir eğitime ihtiyaç duyulur. Bazı yavrular birkaç gün içinde alışırken, ortalama olarak alışma zamanı 1 hafta kadardır.

Yavru Köpeği Tasmaya Alıştırmak

Tasma ile ilk defa tanışacak yavru köpek, başlangıçta bu durumdan memnun olmayacak, istemeyecek ve kurtulmak için mücadele verecektir. Üstelik fazla kurcaladığında uç kısımlarını çıkarıp, bağını da çözebilirler. Eğer yavru köpeği çok küçük yaşta sahiplenecek iseniz mesela henüz 1 aylık iken, ona ayakkabı bağı olabilir, yumuşak bir ip türü ile bağlayabilir yavru köpeklerin tasma eğitimi için alıştırma yapabilirsiniz. 1 aylıktan büyük yavrularda ise direkt yavru tasması kullanmak uygun olur.

Yavru Köpeği Bağlanmaya Alıştırmak

Tasmasına alışmış olan yavrular için bir sonraki aşama da onu bağlanmaya alıştırmak olacaktır. Bu uygulamayı evde değil dışarıda uygulamalısınız. Yavru köpeklerin tasma eğitimi alan yavrunuz dışarıya çıkarıldığında tasmasına zincir ya da kayış bağlanmalıdır. Böylece yavru köpek rahatça dolaşırken, aynı zamanda bağlı bulunduğunu da bilecektir. Tabi bu bağın onun dolaşmasına engel teşkil etmediğini anladığında da sorun yaratmayacaktır. Bu şekilde birkaç alıştırma sürecinden sonra ev dışında bağlı olmaya da alışmış olacaktır.

Tasma İle Dolaştırma

Yavru köpeklerin tasma eğitimi ilk iki aşamalı olarak hem tasmasına alışma süreci, hem de dışarı çıktığında zincir ya da kayışa alışmış oldu. Bu durumdan sonra artık sıra üçüncü aşamadır. Üçüncü ve son aşama yavru köpeğin tasma ile bağlı şekilde dolaştırılacağı final aşamasıdır. İlk iki aşamada uygulamadan direkt olarak bağlanan ve sokağa çıkarılan yavru köpeklerin tasma eğitimi alan yavru boyunlarında bulunan tasmadan ve aynı zamanda ucundaki bağdan çekiliyor olmaktan hoşlanmayacaktır. Sahiplerine son derece zorluk çıkaracak olan yavru bir süre sonra bağının diğer ucunda sizin olmanızdan rahatsız olmayacak ve yadırgamayacaktır.

İlk denemenizde yavruyu normalden daha da serbest bırakın ve size doğru gelmesi için zorlamayın. Sizinle beraber yürüyüş yaparken sorun çıkarmadığı zamanlarda onu sevin ve yumuşak seslerle onu övün.  Zorluk çıkardığında ise sert ses tonu ile uyarınızı yapın. Normale döndüğünde yeniden sevin ve göreceksiniz ki ilk iki aşamayı atlatmış olan yavru bu sürece kolayca alışacak ve sizinle son derece rahat olarak dolaşmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir